Енергия: Ядрена енергия, Водноелектрически централи, Топлоелектрически централи, Слънчева енергия, Вятърна енергия, Геотермална Енергия, Енергия от приливи и отливи

 

 
Рейтинг: 3.00
(595)


Енергия Публикации Енергия, Цени

Публикации / До 2020 г. САЩ може да се превърнат в най-големия износител на енергийни суровини

До 2020 г. САЩ може да се превърнат в най-големия износител на енергийни суровини
07.02.12 21:53

Автор:www.investor.bg

До 2020 г. САЩ може да се превърнат в най-големия износител на енергийни суровини



Постигането на енергийна независимост не изглежда толкова странна идея, каквато беше през последните 40 г., коментира шефът на енергийната администрация във Вашингтон

За последните 20 години САЩ никога не са били по-близо до постигането на енергийна независимост – цел, към която страната неизменно се стреми от арабското ембарго през 1973 г., предизвикало рецесия и довело до невиждани до тогава опашки пред бензиностанциите, пише Bloomberg.

Преди едва 4 години администрацията във Вашингтон предупреди за спешна нужда от увеличаване на вноса на природен газ. Сега обаче, САЩ произвеждат толкова много от синьото гориво, че вероятно в близко бъдеще ще започнат да го изнасят. Вътрешният добив на нефт достигна рекордни за последните 8 години нива.

През декември Methanex Corp., най-големият производител на метанол в света обяви, че поради ниските цени на природния газ в САЩ ще премести завод от Чили в Луизиана.

Резултатът – през последните 6 години САЩ преодоляха продължилото десетилетия нарастване на енергийната си зависимост, увеличавайки процента на потребление задоволявано от вътрешни източници до 81% - най-високото ниво на енергийна независимост от 1992 г., разкриват данни на щатското министерство на икономиката.

„Сега постигането на енергийна независимост не изглежда толкова странна идея, каквато беше през последните 40 г.“, казва Адам Семински, шеф на енергийната администрация във Вашингтон.

Трансформацията, която до 2020 г. може да превърне страната в най-големия износител на енергийни суровини в света, ще има огромен ефект върху икономиката и националната сигурност на САЩ.

Износът на енергийни суровини може да повиши доходите на американците, да създаде нови работни места и да подобри приходите във федералния бюджет. Това от своя страна ще понижи търговския дефицит, ще подобри конкурентоспособността на американските компании и ще предостави на администрацията във Вашингтон по-голяма гъвкавост в отношенията с размирни, но енергийно значими региони, като Близкия изток.

През 2005 г. енергийната независимост на САЩ беше едва 70%.

През изминалата година, вътрешният добив на нефт се е повишил с 3,6% до средно 5,7 млн. барела на ден – най-високото ниво от 2003 г., разкриват данни на щатското министерство на икономиката.

През 2010 г. производството на природен газ в страната се увеличило до 635 млрд. кубични метра от 572 кубични метра през 2007 г., когато Федералната комисия за енергийно регулиране предупреди за необходимостта от допълнителен внос. От 2008 г. цената на природния газ в САЩ се е понижила с 80%.

нагоре

 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0604