Енергия: Ядрена енергия, Водноелектрически централи, Топлоелектрически централи, Слънчева енергия, Вятърна енергия, Геотермална Енергия, Енергия от приливи и отливи

 

 
Рейтинг: 3.00
(595)


Енергия Публикации Енергия, Цени

Публикации / Кой се плаши от евтин газ

Кой се плаши от евтин газ
07.09.12 15:27

Автор: Р. К.

Кой се плаши от евтин газ


„Това, че една руска компания (Газпром) е казала, че шистовият газ е вреден – какво да кажем, когато е така“ - Това са думи казани не от кой да е, а от един от главните организатори на анти-шистовите протести у нас, показващи ясно кой стои зад протестите. 

 

И наистина – притиснати засега не фатално от добив на газ Газпром, има интерес от запазване на монополното си положение. От 2008 г. САЩ вече не се нуждае от руския газ. Всички тези проекти, идеи, газопроводи които трябваше да свържат Северна Америя с Русия са вече безсмислени, отрязвайки компанията на Путин от най-големия пазар в света. Руски правителствени служители още в 2009 г. заявиха, че нарастването на производството на шистов газ, което позволи на САЩ да надмине Русия като най-голем производител на газ  в света, е "проблем" за държавната Газпром, тъй като, тя губи своя пазарен дял. Газпром  претърпя и голяма загуба в европейските си продажби, защото скъпата руска газ не е в състояние да се конкурират с доставките от втечнен природен газ, които макар и малки засега подкопават финансово корпорацията. Руската продукция бе засегната и от спада на търсенето в Европа  по време на икономическата криза, тъй като не малко клиенти преминаха към по-евтин втечнен газ. Газпром  обаче все още е почти пълен монополист в Европа  и ще хвърли още десетки и стотици милиони евро за да блокира добива на газ. Само в България, само за медиите бяха отделени от компанията в 2010 г. € 9 милиона, за платени статии и анализи. А разходите на Газпром  в Европа, където журналисти и еколози не се пазарят чак така евтино като тук? 

 

Китай е другият препъни-камък за корпорацията на Путин – Газпром иска да добива шистов газ

 

От 2004 г. досега Газпром обсъжда договор с CNPC (China National Petroleum Corp.) и доставки на руски газ по тръбопровод към Китай, но и досега китайците са твърди и не правят никакви отстъпки на руснаците относно цените, които са и главния виновник за разногласията. Китай спря подписването на тази колосална газова сделка и вместо това смята да започва собствено производство на шистов газ, което лишава Путин и от азиатския пазар. Само в 2012 г. доставките на руснаците за Китай са със спад от 14%. Газпром усетил, че светът се променя, сам насочва усилията си към добив на шистов газ. В срещата между Газпром  и представители на китайската компания се постигна принципно споразумение относно посоката в обмен на технически специалисти за развитие на шистовия газ. На 17 юли, 2012, специалистите на Газпром  ще посетиха производствените съоръжения в областта, в близост на Channin Yibin (провинция Съчуан).

 

Остава им Европа. В момента Газпром  държи около 27% от европейския пазар, като идеята им е да разширят доставките си до 30% следващите 10 г. и няма да пожалят нито пари, нито политически натиск за да се опитат да постигнат целите си. В някой страни като Франция процесът е стопиран, но там освен Газпром  има и още един съюзник, не по-малко мощен който иска спирането на евтината газ. За него ще спомена няколко реда надолу.

 

България 

 

С про-руските правителства управляващи България неизменно след 1989 г. и съставени изцяло от бивши комунисти и агенти на ДС (служба в тясно сътрудничество с бившото руско КГБ), е лесно. Сегашния про-руски кабинет на Борисов състоящ се от бивши партийни членове, наследници на бившата комунистическа номенклатура и агенти на ДС, лесно прокара руските интереси – Южен поток, като просто размаха Шеврон като плашило и остави “еколозите” назначени от самия него да довършат останала част от сделката с Газпром. Шистов газ в България обаче ще се добива. Това е сигурно като луната на небето. Въпросът бе само кой да го вади. Дали други, или самите Газпром. Аз съм убеден, че в момента в който Газпром  вече има технологията за добива и се заеме с него, всички анти-шистови протести ще стихнат, освен тези които са инспирирани и от другите замесени в спиране на процеса, за които ще спомена надолу. 

 

Енергийният сектор не обича газта

 

 

1. Ядрената енергия не обича газта - Горе споменах Франция, не случайно. Страна в която точно това лоби има огромен ресурс и власт. Друга част от различните лобита които стоят пред евтиния добив на газ (Природен газ - Tвърде евтин за добиване), или пред диверсификация на доставките и снижение на цените е силното ядрено лоби в света. Евтина газ означава газови централи които произвеждат евтин ток в пряка конкуренция с  ядрените централи. 

2. Тецовете противници на газта - Друг силен лобист противник на нови доставки са тецовете. Принудени да вложат големи средства в сярочистващи инсталации, те не могат да са противник на газови централи, много по-чисти и малки по размер, които имат и друго огромно предимство. Това, че могат да спират, тръгват почти веднага когато това се наложи, да контролират много точно произведената от тях енергия, за разлика от тецовете. 

3. Зелените “еколози” – лобитата на така наречената зелена енергия (ВЕИ) – Както всички знаем цените на енергията получена от фотоволаици или от вятъра е прекалено скъпа и не само това. Поради натиск от страна на добре платени лобита, на производителите се гарантира колосална за нивата в енергетиката печалба в този вид енергия, непозната досега в историята на производството на ток. Неслучайно мафията в Сицилия, Южна Италия, България и престъпни кръгове в Испания ползват точно този вид централи от една страна да перат пари, от друга да си докарват колосални печалби и чрез пре-продажба на евтина конвенционална енергия като “зелена”. Докато газта е скъпа опасност за тези производства няма, но изникването на газови централи би ударило както производството на този вид енергия, така и всички компании които го обслужват. Самите “еколози” признават това.

“Със сигурност нямаме нужда от евтин газ, защото това ще изхвърли от пазара не само на въглищата, но и възобновяемите енергийни източници" - директорът по възобновяемата енергия в Гийнпийс, Свен Теске. 

Добивът на въглища или петрол е много по-замърсяващ, отколкото шистовия газ, но странно защо в откритите си изявления нито западните “еколози” нито българските (Според някой "зелени" - шистовият газ е вреден, а петролът не, стига петролът да е руски) споменават този факт. Бе изключително странно мълчанието им по въпроса с аварията от април 2010 година на платформата Deepwater Horizon на British Petroleum (BP), успяла да скапе природата, еко-системата, хранителната (и за хората включително) и туристическата верига в Мексиканския залив. Тогава обаче както от Гийнпийс така и от страна на еколозите в останалия свят последва почти гробно мълчание или символични протести от кумова срама. Не само това. Авариите при добив на шистов газ, са не повече отколкото в кой да е друг конвенционален добив, дори са по-малко. От 8000 сондажа аварии е имало в 8, при 17 за петролната индустрия при същата бройка от последните години. 

4. Въглищата  – Всички производители и търговци на такива, както казва сам директорът на “еколозите” от Гийнпийс са не по-малко застрашени от “зелената” енергетика. Добивът на въглища  изисква огромен персонал от хора, големи парични ресурси, транспорт. Евтина газ би изхвърлила въглищата не само от енергийния сектор, но и от много други. 

5. Бизнеса с транспорт преработка или депониране на отпадъци - Топло и енергийната промишленост е един от най-крупните генератори на твърди отпадъци не само в България, а и по света. Това са огромни количества отпадъци които имат нужда от преместване или преработка и не малко хора от десетилетие вадят хляба и печалбите си в този бизнес, затова и неслучайно “еколозите” от Гийнпийс са силно загрижени за ставащата газова революция. 

6. Петролни компании – Компаниите занимаващи се с преработка на петрол също ще са ударени. Газта с ниски цени лесно би могла да замени скъпите петролни горива и при автомобилите, или би осигурила евтина електроенергия за електромобилите. Това би било силен удар върху цялата индустрия.

 

Вероятно ще се сетя и за още противници, но се спирам до тук. За мен въпросът не е “за” или “против”шистовия газ, защото реално на никой не му пука за природата от всички замесени и зад всяко действие на една или друга група стои мотив, чисто финансов. Разбира се има наивници които се присъединяват към един или друг лагер (за или против шистовия газ) от идейни интереси, но в 99% от случаите те са водени за носа от тези които реално организират кампаниите – големите корпорации.

 

Източник: www.Borsi.dir.bg

нагоре

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.4479