Енергия: Ядрена енергия, Водноелектрически централи, Топлоелектрически централи, Слънчева енергия, Вятърна енергия, Геотермална Енергия, Енергия от приливи и отливи

 

 
Рейтинг: 3.00
(595)


Енергия Публикации Енергия, Цени

Публикации / Ще има ли нова газова криза?

Ще има ли нова газова криза?
27.01.13 08:13
Ще има ли нова газова криза?



Когато атовете се ритат, страда магарето – особено ако е глупаво. България не само плаща за 
газ много повече от всички други, но е изправена отново пред риск. Украйна дължи на Русия $ 7 милиарда за нарушаването на договорите за внос на газ - Financial Times. Според вестника Газпром е представил на Киев официалната сметка за тази сума, но украинската Нафтогаз Украйна няма намерение да плаща и планира да отнесе случая към международен арбитраж. Според Газпром Украйна е изнесла по-малък обем газ, отколкото е предвидено. Дали е вярно не зная, но помня, че при подобен спор в началото на 2009 г. България остана без газ. За съжаление, сега има голяма опасност ситуацията да се повтори, защото и кабинета на Борисов отново не осигури алтернативни и обратни връзки и въпреки всички обещани и хвалби последните години България е в същото положение в което бе в 2009 г., тоест, зависим само от един източник за доставки и развитие на евентуален газов спор отново ще блокира индустрията ни.  

Причини за спора

Сегашния газов спор според мен си има причина – Газпром побесня, защото в Давос бе подписан договор между украинската компания Надра Юзивска и Royal Dutch Shell PLC за подялба при добива на шистов газ от находище в Украйна. Очаква се още тази година да започнат сондажи за добив на газ от находището в Харковска и Донецка област с предполагаем капацитет от над 4 трилиона кубически метра. Предвидено е годишният добив да възлиза на от 7-8 до 20 милиарда кубически метра газ. Газпром също има интерес към добивите на шистов газ в Украйна, или поне зави такива, а отделно, добва на такъв, макар и в сравнително малки количества (България потребява около 9 милиарда кубически метра газ) застрашава монопола на корпорацията. Сегашната война на Газпром с Украйна може да има и други цели. 



Акциите на Royal Dutch Shell пред покачване до $ 95

От една страна Газпром по този начин да притиска Украйна да му прехвърли срещи реални или нереални вземания част от тръбопроводите си, а защо не и своя дял в новия в новия консорциум между Украйна и Royal Dutch Shell PLC. От друга страна Украйна може с новия договор да се опитва да притиска корпорацията за да промени условията по някой свой договори с нея. 

Когато атовете се ритат, страда магарето – особено ако е глупаво

Особено ако това е тъпото българско магаре, което не си е осигурило от кризата в 2009 г. досега нито една обратна връзка, опасността е значителна. За кабинета на бившият член БКП - Борисов и съпартийците му, остава само да палят свещички и да се молят случая от началото на 2009 г. да не се повтаря. Каква полза би могла да извлече България, ако не се управляваше от про-съветски настроени политици живеещи още в 80 те години на 20 век? Договорът на Royal Dutch Shell и Украйна дава възможност от намаление на цените за българската индустрия. Ако добивите на газ наистина започнат още тази година и се развият през следващите, то за доставки на шистов газ за България пречки няма, както и оправданието “Нямаме газови връзки” не съществува, защото и сега доставките на газ за България, които получаваме на най-високите цени в Европа от братската нам руска компания Газпром, минават по украинския тръбопровод. Съвместното про-съветско управление между Газпром и българските правителства от Луканов насам си казват думата: 

Цени на газ за Европа, цени на газ за България! Страната ни се управлява последните 23 г. не от българските правителства, а от руската корпорация  

Газпром изнася газ за Европа при средна цена от $ 381 за куб. м газ - или 10,88 долара за 1000 кубични фута. За България дори с “отстъпката” цената е $500 за 1000 куб. м газ, разлика от $ 119, загуба за страната ни. Което умножено по 9,8 милиада куб. м газ, колкото потребява България, означава източване на икономиката ни с около $ 1 166 200 000 (1 милиард, 166 милиона и 200 хиляди), над средната пазарна цена за Европа. Горе-долу източване с около 1,7 милиарда лева годишно. Точно това прави и икономиката ни твърде неконкурентноспособна, от което произтича и високата безработица в страната, ниските заплати, пенсии и т.н. Турция купува газта за $ 280 за 1000 куб. м, Германия за $ 330, Италия за $ 380-400 долара за 1000 куб., а в самата Русия цената е $ 120. В САЩ цената е около $ 77 долара. Въпреки, че кабинетът на Борисов се биеше в гърдите, че е договорил „сензационни” 20 % отстъпка - които обаче се оказаха реално само 9%, то и сега Италия плаща за доставките на руски газ с ¼ по-малко от България. Още по-фрапиращ е примерът с Гърция която плаща цени, които са чувствително по-ниски от цените за България и то при положение, че газта преминава през българска територия и поради това се начисляват и транзитни такси. Оправданията, че сме малък пазар и видиш ли, затова цените ни били високи, са смешни!  



Борисов се оказа само поредния въздухар 

Сърбия, Македония, Люксембург, Лихтенщайн, Унгария, Чехия, Словакия, Словения и Албания плащат на руснаците по-малко за газ от нас. А някой от тях наистина са земя колкото една човешка длан и с население колкото софийска област.  А сега, не само, че плащаме най-скъпия газ в Европа, но страната ни поема риска от поредния газов колапс, ако се състои, по причина, че задниците на политиците ни винаги обърнати към Русия услужливо, за последните 3-4 г., не успяха по липса на желание да осигурят дори обратна връзка с околните страни за да си доставяме газ при евентуална нова криза. 

Газпром все повече се изправя пред проблеми  

Годишните доставки на газ от корпорацията за Европа вече се свиха от 50 млрд. куб. метра преди 10 г. до под 30 млрд. в 2012 г. В същото време харчи милиарди за да успе да запази монопола си и да пресече опитите газ от бившите републики в Средна Азия и Иран от един момент да потекат към Европа. Газпром е изправен пред конкурентен натиск в глобален план на фона на нарастващото производство на газ в САЩ, Австралия, Близкия изток и Африка.  

Големия печеливш от сделката в Давос са може би Royal Dutch Shell чиито акции скочиха последната седмица с 2% и въпреки, че количеството газ добивано от новите шистови залежи не е кой знае колко голямо за тази корпорация, то все още високите цени в Европа, могат да донесат значителни печалби на компанията, защото шистовата революция в Европа спирана засега от Газпром, все не се е случила и държи цените на газта високи. Като цяло мнението ми е, че акциите на компанията на New York Stock Exchange ще се качат до $95 от сегашното си ниво. Освен там те се търгуват и на London Stock Exchange

Източник:
www.Borsi.dir.bg

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1457